Bozcaada’da Yapılacaklar

Bozcaada Yapılacaklar – Aktiviteler 

Bozcaada tarihin bir noktasında kalmış gibi sanki, öylesine sakin öylesine huzurlu insan kendisini bu huzurun içinde kayıp olmuş gibi hissediyor.

Adanın böylesi mistik ne tarihi dokusunun içinde yapılacak bir çok aktivite de mevcut. Tekne turları, deniz eğlenceleri, dalış, jet ski, kitesurf vb. Bir çok aktivite o muhteşem koy ve plajlarda sizi bekliyor. Ayrıca merkezde de yapılacak bir çok şey var rakı balık restoranları, şarap fabrikaları gezisi, Bozcaada Müzesi, cam kursu gibi bir çok aktivite size güzel bir tatilin kapılarını aralayacak.

bozcaada müzesi

Bozcaada Müzesi; 130 yıllık tarihi bina 2006 yılında Bozcaada Kaymakamlığı tarafından M.Hakan GÜRÜNEY’e tahsis edilerek müzeye dönüştürüldü. 6000’den fazla belge resim ve obje sergilenmektedir. Adanın tarihinde Rum ve Türk ailelerinin kullandığı eşyalar, adanın şarapları için özel bir mahzen odası, balıkçı ve süngercilerden kalma eşyaları gibi bir çok şey sergilenmektedir.  Ada tarihine göz atmak için mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir. Giriş öğrenciler için 5 TL, yetişkinler için 10 TL.

Cumhuriyet Mah. Lale Sk. No: 7 Bozcaada – 17680

Bozcaada Müzesi İnternet Sitesi


cam

Cam kursu; sanatçı Zeynep AKSU cam atölyesi amatör olarak cama ilgisi olanlar için Bozcaada’da bir atölye açtı. Amatör olarak kurs almak gerçekten çok eğlenceli ve bol anı toplayacağınız bir yer.

Bozcaada İstiklal Sokak No: 3

İletişim ve Bilgi

 


kale

Bozcaada Kalesi; Geyikliden Feribota bindiğinizde Bozcaada’ya yaklaşırsınız ve sizi tüm ihtişamıyla Bozcaada Kalesi karşılar. Ada küçük bir balıkçı kasabası olmasına rağmen tarih boyunca ne denli önemli olduğunu bu büyük kaleden anlayabiliyoruz. Türkiye’nin en iyi korunan kalelerinden biri olan Bozcaada kalesi gezmek için çok iyi bir tercih. Sabah 10.00 ile akşam 20.00 arası ziyarete açık olan ada herkesi bekliyor.

 

 

 


 

 

bozcaada-sokaklariRum Mahallesi Sokak Gezintileri; Bakımlı temiz sokaklar, rengarenk binaların önleri, bol bol çiçeklerle donatılmış pencere kenarları Rum Mahallesinin ara sokakları. Hepimizin gönlünde hayranlık uyandıran bu görseller hem hiç durmadan gezme hissi, hem de günlerce oturup bu seyre dalma hissi uyandıracak. Rum Mahallesinin büyülü atmosferinde fotoğraf makinenizi yanınıza almayı sakın unutmayın 🙂

 

 

 


 

restoranlar

Bozcaada Rakı Balık; tarih boyunca balıkçılıkla ve bağcılıkla uğraşmış adalı halk. Şimdilerde balıkçılardan geriye tuttukları balıkların servis edildiği güzel sokak restoranları kalmış. Ada’da yaptığınız bir çok şeyin peşine o mistik Rum Mahallesi sokaklarında kurulu rengarenk sandalyelerde oturup bir balık yemeli, bir de rakı yudumlamalı, belki de bir kaç kadeh şarap içmeli. Egenin Akdenizin o hareketli, kalabalık, kafa şişiren tatil beldelerinden sıkılanların huzur bulacağı yerdir Bozcaada.  

 


 

şarap

Şarap Fabrikaları; Bozcaada’da küçük bir balıkçı kasabasıyken şimdilerde sakin ve huzur dolu bir turist cazibe merkezi. Adanın sakin havasının yanında yapılacak bir çok şey var saymakla bitmeyecek aktivitelerin en akılda kalacaklardan biride Şarap Fabrikası turu olabilir. Adanın sokaklarında gezerken bir şarap kokusu duyarsanız durmayın, takip edin o kokuyu sizi bir fabrikanın kapısına getirecektir, korkmayın girin içeri, biraz gezin, sonrada birer şarap tadın, ayrılırken de dostlarınıza bir şişe almayı unutmayın 🙂 

 


 

rüzgarPolente Feneri, Gün Batımı; Bozcaada’da gezdiniz, yüzdünüz, biraz alışveriş yaptınız, biraz kafa dinlediniz. Rotanızı Polente Fenerine çevirin rüzgar güllerinin yanında gün batımı belkide görebileceğiniz en güzel manzaralardan biridir. Günün hatta senenin tüm yorgunluğunu batan güneşle birlikte kaybedin gitsin, eğer ki bu manzarayı seyre dalarken yanınızda sevdiğiniz biri bir kadehte şarabınız varsa işte o zaman en şanslılardan biri de emin olun sizsiniz.

 

 


 

  • Bozcaada’da limandan kalkan teknelerle koy turları yapabilir.

  • Ayazma plajında bir çok eğlenceli su sporunu kiralayabilir.

  • Çınar plajında Kitesurf dersleri alabilirsiniz 

Lütfen Paylaşın